FONDA SPEEDWAY QUICK RESULTS 5/1/2021

O’Connor Motorsports Southern Adirondack Night

SUNOCO MODIFIED FEATURE – 30-Laps – JACK LEHNER, Matt DeLorenzo, Craig Hanson, Jessica Friesen, Tim Fuller, Josh Hohenforst, Rocky Warner, Ronnie Johnson, David Schilling, Dave Constantino, Mike Mahaney, Brian Gleason, Pep Corradi, Brian Pessolano, Ancel Collins, Steve Akers, JaMike Sowle, Rich Christman, Derrick McGrew Jr., Jeff Rockefeller, George Foley, Dylan Scribner, Michael Maresca, Bobby Varin, Adam McAuliffe

Lap Leaders – 1-30 Lehner

Heat Race Winners – Hanson, Collins, Warner

SWAGGER FACTORY APPAREL CRATE 602 SPORTSMAN FEATURE – 25-Laps – BRIAN BORST, Cody Clark, Brett Mortensen, Dylan Eldred, Tony Farone, Tucker O’Connor, Chad Edwards, Mark Mortensen, Brian Calabrese, Addison Bowman, Tim Hartman Jr., Aaron Burton, Mike Ketchum, Anthony Cardamone, Kurtis Hohensheldt, Troy Palmer, Nick Scavia, Ricky Quick, Tim Dwyer, Tanner Warner, David Manchester, Michael McCallion, Brendan Gibbons, Joe Orlando, Kathy Bellen, Dan Santabarbara

Lap Leaders – 1-20 Brett Mortensen, 21-25 Borst

Heat Race Winners – Mark Mortensen, Clark, Burton, Eldred

Consi Race Winners – Gibbons, Hartman Jr.

Did Not Qualify – Chip Constantino, Jason Reome, Fire Swamp, William August, Jason Greco, Don Bellen, Griffen Mansmith, Troy Zilles, Payton Talbot, Shane Larman, Brad Elger, Dana Camenga, EJ McAuliffe

Greco’s NAPA Hard Charger – Hartman Jr. 11 spots, 22nd to 11th

ALGONKIN MOTEL PRO STOCK FEATURE – $1,000 to win – 1st race in the American Racer/Lias Tire Super Six Series – 20-Laps – NICK STONE, Luke Horning, Josh Coonradt, Kenny Gates, Beau Ballard, Steve Cosselman, Bill Knapp, Chuck Dumblewski, Devon Camenga, Frank Hoard Jr., Cliff Haslun, Kyle Hoard, Gary Silkey, Mike Kalkbrenner, Terry Graves, Andy Graves, Jason Morrison, Shane Playford, Ivan Joslin, AJ Walters, Jim Normoyle, Randy Cosselman, Don Collins, Chris Cross

Lap Leaders – 1-3 Knapp, 4-16 Horning, 17-18 Stone, 19 Horning, 20 Stone

Heat Race Winners – Morrison, Stone, Silkey

MONTGOMERY COUNTY OFFICE FOR AGING INC. LIMITED SPORTSMAN FEATURE – 15-Laps – STEPHEN GRAY, Carter Gibbons, John Young, Kyle Dingman, Jeremy Tyrrell, Clayton DuMond, Taylor LaPlante, Ryan Sweet, Jonathan Feagles, Bill Port

Lap Leaders – 1-8 Young, 9-15 Gray

Heat Race Winner – Young

FONDA FAIR CRUISERS FEATURE – TYLER WHITE (DOHC), Billy Hillman, John Napoli, Kerrie Hollenback, SHAWN HEMSTREET (SOHC), Brandon Tyler, Wayne Russell Jr., Ken Hollenback, Zach McSpirit, Dale VanAllen, AJ VanHoesen, David Peek-Britten, Lee Horning, Slappy White

Leave a Reply