FONDA SPEEDWAY QUICK RESULTS 4/24/2021 ANDY’S SPEED SHOP NIGHT

SUNOCO MODIFIED FEATURE – $12,000 to win Montgomery County Open – 40-Laps – ROCKY WARNER, Ronnie Johnson, Craig Hanson, Matt DeLorenzo, Anthony Perrego, Tim Fuller, Bobby Varin, Jackie Brown, Jr., Billy Pauch Jr., David Schilling, Alan Johnson, Adam McAuliffe, Josh Hohenforst, Jeff Hoetzler, Dave Constantino, JaMike Sowle, Dave Marcuccilli, Rich Christman, Shane Jablonka, Chris Curtis, Michael Maresca, Alan Barker, Brian Pessolano, Danny Tyler, Cale Ross, Brian Gleason, Brandon Hightower

Lap Leaders – 1-40 Warner

Heat Race Winners – Ross, Maresca, Warner, Tyler all won $112 from Finish Line Landscaping

Consolation Race Winners – Fuller, Alan Johnson

Did Not Qualify – Steve Akers, Bobby Hackel IV, Derrick McGrew Jr., Jeff Rockefeller, Bailey Boyd, Danny Hieber, Ancel Collins, Aaron Jacobs, Dylan Scribner, George Foley, Brett Hass

MAC Tools Hard Charger Award $500 certificate – Tim Fuller 15 spots 21st to 6th

SWAGGER FACTORY APPAREL CRATE 602 SPORTSMAN FEATURE – 25-Laps – CHAD EDWARDS, Cody Clark, Tim Hartman Jr., Tony Farone, Payton Talbot, Brian Calabrese, Troy Palmer, Mark Mortensen, Brendan Gibbons, Dan Santabarbara, Mike Ketchum, Tim Dwyer, Ricky Quick, Tanner Warner, Chip Constantino, Aaron Burton, Kurtis Hohensheldt, Ricky Thompson, Addison Bowman, Jason Greco, Troy Zilles, Bill August, Brett Mortensen, Brian Borst, Fire Swamp, Tucker O’Connor, EJ McAuliffe

Lap Leaders – 1-25 Edwards

Heat Race Winners – Hartman Jr., Mark Mortensen, Clark, Borst

Consolation Race Winners – Greco, Warner

Did Not Qualify – Dylan Eldred, Dave Ricer, Kathy Bellen, Anthony Cardamone, Rick Wegner Jr., Michael McCallion, Shane Larman, Joe Orlando, Ray Zemken, Griffen Mansmith, Jason Reome

Greco’s NAPA Hard Charger – $100 certificate Kurtis Hohensheldt

ALGONKIN MOTEL PRO STOCK FEATURE – 20-Laps – DEVON CAMENGA, Nick Stone, Kenny Gates, Chuck Dumblewski, Beau Ballard, Jason Morrison, Ivan Joslin, Andy Graves, Josh Coonradt, Luke Horning, Jim Normoyle, AJ Walters, Bill Knapp, Gary Silkey, Steve Cosselman, Cliff Haslun, Kyle Hoard, Shane Playford, Randy Cosselman, Dan Krajewski (DNS)

Lap Leaders – 1-11 Camenga, 12 Stone, 13-20 Camenga

Heat Race Winners – Stone, Gates

MONTGOMERY COUNTY OFFICE FOR AGING INC. LIMITED SPORTSMAN FEATURE – 15-Laps – CARTER GIBBONS, Jeremy Tyrrell, Taylor LaPlante, Clayton DuMond, Mike Formont, Johnny Young, Kyle Dingman, Jerry Cohn, Ryan Sweet, Stephen Gray, Jonathan Feagles

Lap Leaders – 1-15 Gibbons

Heat Race Winners – Young, DuMond

FONDA FAIR CRUISERS FEATURE – SLAPPY WHITE (DOHC), WAYNE RUSSELL JR. (SOHC), Justin Pope, John Napoli, Kerrie Hollenback, Billy Hillman, Zach McSpirit, Shawn Hemstreet, Andrew VanHoesen, Lee Horning, Ken Hollenback, Tyler White, Dale VanAllen, Brandon Tyler, David Peek-Britten, Jamie Warner, Tony Frezzo (DQ), PJ Bleau (DQ)

MOHAWK VALLEY VINTAGE DIRT MODIFIED SERIES ANTIQUE FEATURE – FRANK BLANCHARD, Chuck Scofield, Bryan Scofield, Stew Pidasso, Ed Docskalik, Mike Cole, Mark Reardon, Don Briggs, Harley Sheppard, Taylor Wheeler

MOHAWK VALLEY VINTAGE DIRT MODIFIED SERIES VINTAGE SPORTSMAN FEATURE – JON KULESZO, Dan Wood, Stephen Denton, Bryon Seyfried, Brian Gray, John Constantino, Mike Francisco, Mike Brown, Dan Karl, George Palmer, Jimmy Fugel, Mike Wheeler, Carl Cram

MOHAWK VALLEY VINTAGE DIRT MODIFIED SERIES MODIFIED FEATURE – DARRL HULBERT, Merv Blackwell, Stanley Wetmore, Randy Delaney, Jack Miller, Joe Firstiun, Mark Anatriello

MOHAWK VALLEY VINTAGE DIRT MODIFIED SERIES LATE MODEL FEATURE – CURTIS CONDON, John Roese, Kirk Lawson, Will Reed, Brent Tardy, Adam Warner (DNS)

 

Leave a Reply